Posted in: Dieta

Temat: Zdrowie – dlaczego utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest tak ważne dla zdrowia

Każdy z nas marzy o pięknej sylwetce. Media z każdej strony zasypują nas zdjęciami atrakcyjnych kobiet i mężczyzn. W efekcie szczupła i wyrzeźbiona sylwetka stała się głównym wyznacznikiem atrakcyjności we współczesnym świecie. Aby dopasować się do tego kanonu piękna, próbujemy coraz to nowszych diet, a przedstawiciele branży fitness prześcigają się w propozycjach ćwiczeń i ofertach indywidualnych planów treningowych. Moda na bycie „fit” zawładnęła współczesnym światem, a jego symbolem stała się piękna sylwetka. W internecie pojawia się coraz więcej osób, które chętnie dzielą się zdjęciami widocznych efektów zdrowego stylu życia. Niestety stało to przyczyną tego, że obecnie walka z nadprogramowymi kilogramami najczęściej jest umotywowana wyłącznie chęcią posiadania atrakcyjnej figury, rzadziej zaś aspektami zdrowotnymi, co może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji, takich jak niedobory w diecie, kontuzje, a nawet zaburzenia odżywiania. Dlatego tak ważna jest świadomość jak prawidłowa waga wpływa na nasze zdrowie, która pozwoli nam na rozważne podejście do zagadnienia odchudzania.

Konsekwencje otyłości

Otyłość jest chorobą charakteryzującą się występowaniem zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to zazwyczaj spowodowane spożywaniem zbyt dużej ilości kalorii, których nie potrafimy wydatkować. W konsekwencji jest ona magazynowana w postaci komórek tłuszczowych, odkładanych w naszym organizmie. Komórki te mogą uwalniać adipokiny – substancje prowadzące do rozwoju insulinooporności, będącej przyczyną wielu chorób, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, niedokrwienie serca, zaburzenia lipidowe lub cukrzyca typu II. Naukowcy odkryli również związek między otyłością, a zwiększonym ryzykiem pojawienia się nowotworów złośliwych, w szczególności raka jelita grubego.

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej powoduje, że osoby zmagające się otyłością mają znacznie gorszą kondycję, niż osoby utrzymujące prawidłową wagę. Jest to spowodowane faktem, że nawet w trakcie najmniejszego wysiłku organizm musi dźwigać większy ciężar, a w konsekwencji szybciej traci energię. Może być to znacznym utrudnieniem w codziennym życiu, ponieważ nawet podczas zwykłego wejścia po schodach osoba z nadprogramowymi kilogramami szybciej się zmęczy i będzie potrzebować częstszych przerw na odpoczynek.

Większa masa ciała jest również znacznym utrudnieniem dla naszych mięśni. Konieczność „dźwigania” zbyt dużego ciężaru obciąża mięśnie w o wiele bardziej, niż w przypadku prawidłowej masy ciała. Skutkuje to zwiększonym ryzykiem kontuzji (dlatego przy dużej nadwadze nie zaleca się wykonywania pewnych ćwiczeń fizycznych), a ponadto zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, szczególnie w okolicach kolan, bioder i kręgosłupa.

Nadprogramowe kilogramy są także jednym z powodów niewydolności oddechowej. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w okolicach klatki piersiowej powoduje, że wprowadzenie do płuc potrzebnej ilości powietrza jest znacznie utrudnione. Prowadzi to do występowania zjawiska „zadyszki”, pojawiającego się w wyniku wysiłku fizycznego. Ponadto naukowcy zaobserwowali, że tkanka tłuszczowa zlokalizowana w okolicy szyi, zwęża światło gardła, co należy do przyczyn występowania bezdechu sennego.

Konsekwencje niedowagi

Niedowaga jest wynikiem długotrwałego deficytu kalorycznego, czyli stanu, w którym ilość spożywanych kalorii jest niewystarczająca w stosunku do wydatkowanej energii. Zbyt niska waga często łączy się z osłabieniem, apatią, bólami głowy czy problemami z trawieniem. Co więcej, długotrwałe odchudzanie może prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych chorób, jak anoreksja czy bulimia, których źródło związane jest w dużej mierze z psychiką chorej osoby.

Niedowaga, podobnie jak nadwaga, wiąże się z wieloma konsekwencjami. Osoby o zaniżonej wadze ciała skarżą się na trudności z koncentracją, ciągłe odczuwanie zimna, chroniczne zmęczenie oraz rozdrażnienie. Ponadto, związany z nią niedobór składników odżywczych prowadzi do występowania określonych chorób, związanych ze zbyt niskim poziomem jakiegoś składnika w organizmie.

U osób o obniżonej masie ciała możemy zaobserwować również zaburzenia metabolizmu, związane z nieregularnym przyjmowaniem posiłków. Konsekwencją tego mogą być zbyt rzadkie wypróżnianie się i zaparcia (związane ze zbyt małą ilością błonnika w diecie).

Konsekwencją występowania niedowagi u kobiet mogą być zaburzenia miesiączkowania, objawiające się nieregularnym cyklem lub jego całkowitym zatrzymaniem. Może to prowadzić do bezpłodności, dlatego w takim przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, dlatego tak istotna jest jej regularna kontrola. W celu obliczenia naszej prawidłowej masy ciała możemy skorzystać ze wskaźnika BMI lub z porady lekarza i dietetyka. Dlatego w trakcie odchudzania należy kierować się głównie stanem naszego zdrowia, a piękną figurę traktować jedynie jako jej miły, aczkolwiek mniej ważny skutek uboczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *